Su Arıtma Sistemi

İçme Suyunun Önemi
2 Ekim 2017
Çeşme Suyu Ve Arıtılmış Su Arasındaki Farklar
3 Ekim 2017

Su Arıtma Nedir?

İçmemizde, kullanılmasında veya çevreye bırakılmasından zarar (atık su)  bulunan suların, kirletici maddelerden arındırılmasına “Su Arıtma” denir.

Ters Ozmos Sistemi Nedir?

Ters ozmos, suyun içinde bulunan istenmeyen tüm mineralleri sudan ayıran,saf su ve içme suyu teminine yönelik olarak kullanılan membran filtrasyon prosesinin adıdır. Bu sistemler çapraz akışlı olarak çalışırlar ve bilinen anlamda filtrasyon prosesi değildir. Çünkü membran üzerinde suyun geçişine izin veren gözenekler son derece ufaktır. (Yaklaşık 1 mm’nin 2.000.000’da biri delik çapı). Böyle ufak bir gözenekten sadece su molekülleri ve bazı çok ufak inorganik moleküller geçebilmektedir. Diğer moleküller ise konsantre su fazında sistemden dışarı atılır.

Ters Ozmos Sistemleri Nasıl İçme Suyu Üretir?

Ters ozmos üniteler genelde ön filtrasyon aşamaları sonrasında kullanılır. Su önce partikül filtreden geçirilir. Partikül filtrasyon, suyun içinde bulunan 5 mikrondan büyük olan tüm partikülleri tutar. (1 mikron = 0.001 mm) Partikül filtrasyon Membranların tıkanmasını engellemek amacı ile kullanılır. Partikül filtrasyondan sonra su aktif karbon filtreden geçirilir. Aktif karbon ile suda istenmeyen koku, tat ve klor tutulur.
Aktif karbon filtreden geçirildikten sonra su tekrar 1 mikron filtrasyondan geçirilir. Burada daha ince taneciklerin tutulması sağlanır. Bu ünitelerden geçen su ters ozmos membrana verilmeye hazırdır. Ters ozmos membran suyun çözünmüş iyonları tutar. Suyun içindeki bu iyonlar arasında, ağır metaller, sodyum, kurşun, arsenik, nitrat, asbest ve diğer bir çok zararlı iyonlar bulunur. Su ters ozmos membrandan çıktıktan sonra ikinci bir tat düzenleyici post aktif karbon filtreden geçirilir. Ters ozmos üniteden çıkan su son derece güvenilir içme suyudur.

Ters Ozmos Sistemleri’nin Bakıma İhtiyacı Var Mıdır?

Evet her kullanılan cihaz gibi su arıtma sistemlerinin de bakıma ihtiyacı vardır.Sistem içinde bulunan partikül filtreler ve aktif karbon filtrelerin belli bir ömrü vardır ve periyodik olarak değiştirilmelidirler. Genellikle bu filtrelerin 8 ayda bir değiştirilmesi yeterlidir. Değişim sıklığı, ham su kalitesi ve arıtılan su miktarına göre değişebilir. Ters ozmos membran ise düzenli bakım ile en az 3 sene dayanacaktır.Membran filtrenizin değişiklik zamanını telefonla bize ulaşarak öğrenebilirsiniz.

Bebek ve Çocuklarımız İçin Yararı Nedir?

Bebeğin içeceği suyun ve tabii ki mamaya katılacak suyun güvenilir olması büyük önem arz etmektedir. Güvenli olmayan su çocuğun pek çok hastalığa yakalanmasına sebep olabilir. Bunlar arasında hastalık yapabilecek en önemli grubu mikroorganizmalar oluşturur. Amipli dizanteri, basili dizanteri, para tifo ve tifo, kolera gibi hastalık etkenleri suda bulunabilir ve hastalık yapabilir. Bunlar genelde belirtilerini hızla gösterir ve genellikle de kusma, ishal ile ortaya çıkarlar.
Suya aynı zamanda uzun dönemde sağlığı olumsuz etkileyen tarım ilaçları kalıntıları, ağır metaller ve solventler karışmış mümkün olabilir. Bunlar eğer belirtilen sınır değerlerin üzerindeyse mide problemleri,bağırsak problemleri, deri de hassasiyete yol açabilir. Kanser ve diğer kronik hastalık risklerini artırabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − 15 =