[gtranslate] Su Arıtma da Çin Malı Sorunu | Eurolife Water Su Arıtma Sistemleri - 0212 266 99 90

Su Arıtma da Çin Malı Sorunu

Plastik İçiyoruz:İçme suyunun içinde plastik parçacıkları var
19 Şubat 2018
İçtiğimiz Suyu Ne Kadar Tanıyoruz?
4 Haziran 2018

made in China red square isolated stamp

Çin Malı Su Sistemleri

Her sektörde olduğu gibi su arıtma sektöründe de bir Çin Malı furyası bulunmakta. Nedir bu Çin Malı… Ülkemizdeki bırakmış olduğu intiba hoş olmayacak derecelere gelmiş durumdadır. Peki bunun sorumlusu kimdir, çinli üreticiler mi yoksa bizler mi? Çine genel olarak baktığımız zaman her sektörde en kalitesiz maldan en son teknoloji ürünü en kaliteli mallara kadar geniş bir yelpaze ile karşılaşmamız mümkündür. Peki Çinlilerle sadece Türk satıcılar mı alışveriş yapıyor, tabi ki hayır, dünyanın pek çok ülkesi teknoloji lideri ABD dâhil düşük üretim maliyetleri sebebiyle bir çok ülke alışveriş yapmaktadır. Ancak gelişmiş ülkelerin alışveriş yaparken dikkat etmiş olduğu hususlar var.Bu da uluslararası geçerliliği olan sertifikalar(FDA, NSF, ISO, CE vs. gibi).

Uzmanı olduğumuz su arıtma sektörüne baktığımızda Çin’deki tüm fabrikaların ve üreticilerin bu sertifikalarla üretim yapması pek mümkün değildir. Bu konuda Çin hükümetine kızmak da pek doğru değildir, nihayetinde bir milyar dört yüz milyon nüfusun yaşaması ve barınması söz konusudur. Maliyet elbette ki önemli ancak konu “SU” olunca insan sağlığı ile ilgili direk ilgisi olduğu için burada ülkelerin ve ithalatçıların tercihi önem kazanmaktadır. Çin malları konusunda ne yazık ki toplumumuzda oluşan bir önyargı mevcut.

Bu konudaki sorumlular Çin ile birlikte ithalatçılarımızdır. Vizyon sahibi olmayan sadece karlılıklarını düşünerek piyasaya hakim olmak isteyen ithalatçılar kalitesiz ve sertifikasız ürünleri ülkemize getirmektedir. Uluslararası sertifikalar üreticiye maliyet anlamında külfet getirirken diğer yandan bilinçli toplumlar için tercih edilme şansını da artırmaktadır. Zaten pek çok ülkede uluslararası ticaret yapabilmek için bu sertifikalar zorunlu hale getirilmiştir.

Örneğin ABD yiyecek içecek sektöründe FDA onayı olmayan ürünleri ülkesine sokmamaktadır. Gelişmemiş, okumayan, araştırmayan toplumlarda yoksullukla mücadele edildiği için maliyet daha önem kazanabilmektedir.

Bizim gibi gelişmekte olan toplumlarda ise her durumdan örnekler görebilmek mümkün. Devlet bu konuda yetersiz olduğu için tüketici olarak bizler üzerimize düşeni yapmalıyız. Arıtma sektöründe çalışan binlerce firma var ve ne yazık ki bu firmaların çoğu bilinçsizce çalışmaktadır. Bugün ülkemizde bir mühendislik firması kurabilmek için mühendislik diploması sorulmuyor, hal böyle olunca sadece ticari karlarını düşünen getirdiği ürünlerin nasıl çalıştığından, içerdiği materyallerden haberi olmayan sayısız firmayla karşılaşılabilmektedir.

Bu konuda devletimizin kesinlikle önlem alması, her kişi ve kuruma ithalat izninin verilmemesi gerekmektedir. İthal edilen mallar denetlenmeli uluslararası sertifikaları olmayan ürünler kabul edilmemelidir. Hatta bu konuda sağlık bakanlığı bir birim oluşturup sağlığımızı direk etkileyen bu ürünler için kendisi sertifika üretmelidir.

Satılan çin malı su arıtma sistemleri,içindeki filtreler ve sonrasında değiştirilen filtreler günden güne içtiğiniz suyun vücudunuza ve ailenize zarar verdiğini farketmeden tüketmektesiniz.Su arıtma sistemi satın alırken satıcıya hangi ülke menşeili ve sertifikası olup olmadığını sormanız halinde size gerekli bilgiyi vermiyorsa satın almanız sizin için risk oluşturmaktadır.

Eurolife Water Su Arıtma Sistemleri olarak tüketicimizin sağlığını düşündüğümüz için bütün su arıtma sistemleri ve filtreleri ABD ve Tayland menşeili kalitesi yüksek materyallerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir