[gtranslate] Su Arıtma da Aktif Karbon Nedir? | Eurolife Water Su Arıtma Sistemleri - 0212 266 99 90

Su Arıtma da Aktif Karbon Nedir?

Su Kirliliği Nedir?
17 Ocak 2018
Plastik İçiyoruz:İçme suyunun içinde plastik parçacıkları var
19 Şubat 2018

Aktif Karbon

Aktif karbon yüksek gözenekli yapısıyla, absorbe özelliği oldukça iyi olan maddedir.Ticari olarak aktif karbon;odun, linyit, mangal kömürü, kemik, Hindistan Cevizi, pirinç kabuğu, fındık kabuğu, turba vs. gibi maddelerden üretilse de su arıtma filtrelerimiz de en çok kullanılan hindistan cevizinin yakılarak aktif karbon haline getirilmesidir.

Aktif karbon üretimi için kullanılacak olan organik malzeme yaklaşık 1100 dereceye kadar ısıtılır ve bu esnada maddeye büyük basınç uygulanır.Bu kademede karbon molekülleri gözenekli bir yapıya bürünerek yüzey gözenekleri artar.Bu durumun anlamı şudur:çok küçük bir alanda kömürün yüzey alanları ile birlikte toplamı, bulunduğu hacmin yüzlerce katıdır.

Örnek verilecek olursa 10 gram ( yemek kaşığı ) aktif karbonun yüzen alanı ile birlikte sahip olduğu toplam alan 2 dönümden fazladır. Kullanım alanına göre alan, 10 dönüme kadar çıkmaktadır.

Su Arıtma da Aktif Karbon Nasıl Kullanılır?

Aktif karbon tıbbi alanda, aşırı doz zehirlenmelerinde ve belirli spesifik zehirlenmelerde kullanılır. Temel mantık, zehire neden olan fazla miktarın yada materyallerin aktif kömür içerisine hapsedilmesidir.

Su arıtma sistemlerin de aktif karbonun kullanılmasının genel nedeni de tıp dünyasın da olduğu gibi çoklu gözeneklerden su geçer iken su da bulunan her türlü atık ve zararlı maddeleri ayrıştırabilen bir filtreleme sistemi olduğu için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Tabii ki bu aktif karbonun iyi filtreleme sisteminden yararlanabilmek için iyi bir filtre markası daha doğrusu iyi bir su arıtma sisteminin kurulması gerekmektedir.

Eurolife Water olarak biz bütün ürünlerimizde kaliteli,ABD ve Tayvan üretimi kaliteli filtreler kullanmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir