İçme Suyunun Önemi

su arıtma
Eurolife Water Su Arıtma Cihazları
29 Eylül 2017
Su Arıtma Sistemi
2 Ekim 2017

Su arıtma firması olarak siz değerli insanların içmesi gerektiği kalite de su ve suyun içinde bulunan mineral ve elementlerin vücudumuza ne gibi faydası olduğunu okuyabileceksiniz.

İçme Suyunun Önemi?

Su dünya da bulunan en ufaktan en büyük canlı organizmalara kadar en temel ihtiyaç duyulan ve ekolojik sistemimizi ayakta tutan en önemli maddedir.Dünyamızın %70’i sudan oluşmasına rağmen canlılar tarafından tüketilebilecek su miktarı %0.3’tür.

Dünya nüfusunun %40’ını bulunduran 80 ülke şimdiden içme suyu sıkıntısı çekmektedir.1940-1980 yılları arasında ise dünya nüfusunun su ihtiyacı iki katına kadar artmıştır.Günümüzde su ihtiyacının daha da artması ve tatlı su oranının sabit kalması dolayısıyla her geçen gün tatlı su ihtiyacımız daha da artmaktadır.

Dünyadaki mevcut suyun hacmi 141 milyar m3 tür. Bu miktar dünya yüzeyini 3 km. kalınlığında bir tabaka halinde sarabilecek büyüklüktedir.

İnsanoğlu olarak su ihtiyaçlarımızı yeryüzü ve yeraltı kaynaklarından ve büyük bir çoğunluğunu da küresel olarak 500 bin m3 yağmur yağışlarından karşılamaktadır.

Ülkemizde tatlı su kaynaklarımız oldukça sınırlıdır ve ülke ihtiyaçlarımıza cevap vermektedir.Türkiye’nin tatlı su potansiyeli 110 milyar m3 olup,bu suyun %16’sı içme ve kullanımda,%72’si tarımsal sulamalarda,%12’si ise sanayi alanlarında tüketilmektedir.

İnsan başına düşen su kullanımı,coğrafi konum ile doğru orantılıdır.Bazı ülkelerde bu oran yüksek olmasına rağmen,bazı ülkelerde bu oran yetersiz kalmaktadır.

Türkiye dünya ülkelerine kıyasla su kıtlığı çeken ülkeler arasında yer almamaktadır.Hızlı nüfus artışı, kirlenme ve yıllık yağış ortalamasının dünya ortalamasından düşük olması; mevcut kaynakların daha dikkatli kullanılmasını ve kirlenmeye karşı gerekli tedbirlerin bir an önce alınmasını gerektirmektedir.

Su Olmasaydı?

Dünyamızda incelediğimiz her organizma da su molekülleri bulunmaktadır ve dünyamızın ekolojik bütün sistemlerinde en önemli yere sahiptir.Vücudumuzun 4/3’ü sudan da oluştuğu için su hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır.Eğer hayatımızda su olmasaydı hiç bir canlılık olmazdı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty + 17 =