Damacanalarda Bulunan Bisfenal A Nedir?

Eurolife Water Hakkında 3 Bilgi
18 Ekim 2017
Su İle İlgili Önemli 6 Bilgi!
23 Ekim 2017

Bisfenal A Nedir?

İki fenol ve polikarbonat moleküllerinin birleşmesiyle elde edilen bir tür bileşiktir.Damacana, plastik, naylon, polyester ve PVC gibi maddelerin hammaddesidir. Gıda ambalajı olarak kullanıldığında kanserojen etki gösterdiği yüzlerce araştırma sonucu kanıtlanmıştır, Ayrıca vücudun hormonal yapısını bozarak ‘Obezite’ başta olmak üzere pek çok hastalığa da neden olmaktadır.

BPA’nın Sağlığa Zararları

·         BPA’ya maruz kalmış anne karnındaki ceninlerde, yeni doğmuş bebeklerde ve çocuklarda büyüme ve davranış bozukluklarına sebep olur.
·         Polikarbonattan mamül plastik şişe ve ambalajlardan tüketilen su ve gıda maddeleriyle birlikte vücudumuza giren BPA maddesi prostat, beyin gelişimi, kalp hastalıkları, karaciğerde enzim bozuklukları ve diyabet hastalıklarına sebep olur.
·         Polikarbonat bebek biberonlarla beslenen çocuklar erken cinsel olgunlaşmaya maruz kalır.
·          BPA maddesi vücutta östrojen hormonunu taklit ediyor ve kadınlık hormonuna dönüştüğü içinsperm üretiminde ciddi bir düşüse sebep olur.
·         Erişkinlerde göğüs ve prostat kanseri riski oluşturur.
·         Obeziteye, astıma neden olduğu saptanmış ve tiroid foksiyonlarını azalttığı belirlenmiştir.

Son araştırmalara göre BPA vucutta bilim adamlarının tahmininden daha fazla kalmaktadır bu da doğal olarak tahribatı artırır. BPA, Kanada, ABD, Danimarka gibi bazı gelişmiş ülkelerde yasaklanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 + 16 =